Kwiaty do sypialni - najlepsze rośliny oczyszczające powietrze i zapewniające zdrowy sen

Kwiaty do sypialni - najlepsze rośliny oczyszczające powietrze i zapewniające zdrowy sen

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu i nabieramy sił. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaprojektować ją tak, aby zapewniła nam spokojny, zdrowy sen. Rośliny oczyszczające to świetny sposób na poprawę jakości powietrza w sypialni, a co za tym idzie ogólną atmosferę pomieszczenia.

Zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni

Rośliny nie tylko poprawiają estetykę sypialni. Wiele popularnych gatunków roślin doniczkowych poprzez dyfuzję toksyn i uwalnianie tlenu poprawiają jakość powietrza, a nawet łagodzą alergię. Należy też wspomnieć, że zmniejszają stres i uspokajają, co w sypialni wpływa na jakość snu. Co najważniejsze, większość gatunków takich roślin oczyszczających jest bardzo łatwa w pielęgnacji!

Należy jednak pamiętać, że błędem jest twierdzić, że wszystkie rośliny produkują tlen w nocy i pochłaniają szkodliwe substancje takie jak np. benzen czy formaldehyd. Faktem jest, że proces metaboliczny tylko niektórych z nich sprawia, że oczyszczają one powietrze. Większość kwiatów doniczkowych w ciągu nocy wydala dwutlenek węgla, dlatego warto wiedzieć, jakie rośliny umieścić w sypialni, żeby nam się lepiej odpoczywało i oddychało.

Które rośliny produkują tlen w nocy i najlepiej oczyszczają powietrze?

Aloes

Najpopularniejsze gatunki uprawiane w domowych warunkach to aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Lubi miejsca w pobliżu okna, w nocy produkuje tlen i doskonale nawilża powietrze. Podlewa się go 1-2 razu w tygodniu.

Aglaonema

Jest szeroko rozpowszechniona w tropikalnych i subtropikalnych regionach Azji i Pacyfiku. Lubi ciepłe miejsca, ale dość wilgotne, także jeśli w sypialni masz nawilżacz to obok niego powinno znaleźć się też miejsce dla właśnie tego gatunku rośliny.

najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Fikus

Słoneczne wnętrze pomoże mu szybciej rosnąć. Pięknie udekoruje sypialnię z dużym oknem, przez które w ciągu dnia wpada dużo słońca. Jego błyszczące liście staną się eleganckim dodatkiem do aranżacji.

Palma areka

Uwielbiana przez projektantów wnętrz, ponieważ doskonale prezentuje się we wnętrzach, nadając im tropikalnego wyglądu. Oprócz tego, że pięknie wygląda to świetnie nawilża powietrze. Powinna być w domu każdego alergika, ponieważ pozytywnie wpływa na zatoki i układ oddechowy. Lubi miejsca słoneczne, regularne podlewanie i zraszanie liści.

Zielistka

Lubi słoneczne miejsca, ale dobrze się sprawdzi również w ciemniejszych sypialniach - liście przybiorą wtedy nieco inny odcień. Ma piękne jasne liście, które doskonale prezentują się na otwartej przestrzeni, także postawiona w doniczce z nóżkami rozświetli przestrzeń. A do tego jest bardzo łatwa w pielęgnacji.

Paproć

Skuteczny neutralizator toksyn, bardzo dobrze radzi sobie z czyszczeniem powietrza z ksylenu, formaldehydu i trójchloroetylenu. Prosta w uprawie roślina, która najlepiej będzie rosła w miejscach półcienistych.

najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Kwiaty cieniolubne do sypialni

Sansewieria

Kwiat niezniszczalny, jak przyszło o nim mówić. Jedna z tych roślin, która nie wymaga częstej pielęgnacji i podlewania. Lubi miejsca słoneczne i dobrze znosi suche powietrze, ale rośnie równie dobrze w ciemniejszych miejscach. Dlatego jeśli sypialnia jest mało nasłoneczniona to warto właśnie postawić w niej sansewierię.

Skrzydłokwiat

Bardzo dobrze nawilża powietrze! Pochodzi z rejonów wilgotnych Ameryki Środkowej i Południowej zatem miejsca chłodniejsze i ciemne będą dla niej idealne. Przy dużej ilości światła jej liście będą blednąć.

Kaktus bożonarodzeniowy (grudnik)

Lubi brać udział w parapetowych aranżacjach, ale w zimie najlepiej czuje się w chłodniejszych temperaturach. Pięknie kwitnie w okresie zimowych, dlatego warto go mieć w sypialni, aby dodać do niej odrobiny koloru.

Bluszcz

Idealnie nadają się do chłodnych sypialni, ale będzie też dobrze rosnąć w cieplejszych miejscach. Bluszcz usuwa z powietrza, takie substancje szkodliwe jak np. benzen, ksylen, toluen czy trichloroetan.

Filodendron

Lubi cień, ale gardzi zimnem. Lubi jak jest ciepło, ale nie za sucho. W sypialni może stać w cieniu, ale z dala od przeciągów i kaloryferów, w przeciwnym razie straci swoje piękne zielone ubarwienie.

kwiaty do sypialni

Aranżacja kwiatów w sypialni

Teraz jak już wiemy, które kwiaty nadają się do sypialni warto postarać się również o wyeksponowanie ich walorów dekoracyjnych. Rośliny większych rozmiarów stawiajmy tylko w przestronnych sypialniach, w mniejszych pomieszczeniach najlepiej postawić 1-2 roślin. Warto wstawić je w dekoracyjne doniczki, które współgrają ze stylistyką całej przestrzeni. W boho sypialniach oczyszczające rośliny będę doskonale prezentować się w donicach z wikliny bądź trawy morskiej i juty, a w nowoczesnych i loft projektach ich zielone liście uatrakcyjnią donice z profili metalowych i betonu. Warto je również powiesić na ścianach! Obok roślin fantastycznie będzie wyglądać lustro dekoracyjne bądź obraz szklany z motywem natury.

Czytaj także:
11.05.2023

Jak wyczyścić obraz - odkrywamy sekrety zachowania jego piękna

Zbiegiem czasu dzieła sztuki mogą paść ofiarą nieustannego marszu kurzu, brudu i innych środowiskowych wrogów, stopniowo tracąc swój blask i urok. W tym artykule wyruszymy w podróż po świecie czyszczenia dzieł sztuki, odkrywając sekrety ożywiania i zachowania hipnotyzującego piękna naszych ukochanych dzieł.

więcej
18.04.2023

Jak urządzić salon w stylu boho? Kolorystyka, meble i dodatki

Jednym z częstych wyzwań, przed którymi stają osoby próbujące wprowadzić styl boho do swoich salonów, jest stworzenie spójnego wyglądu, który nie będzie wyglądał na zagracony lub chaotyczny. W tym artykule podamy praktyczne wskazówki, jak stworzyć salon boho, który zapewnia idealną równowagę między eklektyzmem a uporządkowaniem.

więcej
07.03.2023

Wiosna w domu - jak odświeżyć wnętrze w pięciu krokach

Wiosna to wspaniała pora roku, aby odświeżyć i ożywić swój dom wesołymi kolorami, zielenią i lekkimi tkaninami. Możesz wprowadzić ducha sezonu do wnętrza mieszkania, dodając elementy dekoracyjne inspirowane naturą. Ogólnie rzecz biorąc, wiosna to czas odnowy i odmłodzenia, a wprowadzając esencję pory roku do swojego domu, możesz stworzyć ciepłą i zachęcającą atmosferę dla siebie i swoich bliskich.

 

więcej
20.02.2023

Modny salon w 2023 roku - jak sprawić, by Twój dom był na czasie, dzięki najnowszym trendom

Najnowsze trendy w projektowaniu z pewnością sprawią, że Twój salon będzie wyglądał nowocześnie i szykownie. Niezależnie od tego, czy chcesz przeprowadzić kompletny remont, czy po prostu chcesz dodać kilka wyrafinowanych akcentów, istnieje wiele innowacji w projektowaniu przestrzeni, które pomogą Ci osiągnąć pożądany efekt. 

więcej