Kwiaty do sypialni - najlepsze rośliny oczyszczające powietrze i zapewniające zdrowy sen

Kwiaty do sypialni - najlepsze rośliny oczyszczające powietrze i zapewniające zdrowy sen

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu i nabieramy sił. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaprojektować ją tak, aby zapewniła nam spokojny, zdrowy sen. Rośliny oczyszczające to świetny sposób na poprawę jakości powietrza w sypialni, a co za tym idzie ogólną atmosferę pomieszczenia.

Zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni

Rośliny nie tylko poprawiają estetykę sypialni. Wiele popularnych gatunków roślin doniczkowych poprzez dyfuzję toksyn i uwalnianie tlenu poprawiają jakość powietrza, a nawet łagodzą alergię. Należy też wspomnieć, że zmniejszają stres i uspokajają, co w sypialni wpływa na jakość snu. Co najważniejsze, większość gatunków takich roślin oczyszczających jest bardzo łatwa w pielęgnacji!

Należy jednak pamiętać, że błędem jest twierdzić, że wszystkie rośliny produkują tlen w nocy i pochłaniają szkodliwe substancje takie jak np. benzen czy formaldehyd. Faktem jest, że proces metaboliczny tylko niektórych z nich sprawia, że oczyszczają one powietrze. Większość kwiatów doniczkowych w ciągu nocy wydala dwutlenek węgla, dlatego warto wiedzieć, jakie rośliny umieścić w sypialni, żeby nam się lepiej odpoczywało i oddychało.

Które rośliny produkują tlen w nocy i najlepiej oczyszczają powietrze?

Aloes

Najpopularniejsze gatunki uprawiane w domowych warunkach to aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Lubi miejsca w pobliżu okna, w nocy produkuje tlen i doskonale nawilża powietrze. Podlewa się go 1-2 razu w tygodniu.

Aglaonema

Jest szeroko rozpowszechniona w tropikalnych i subtropikalnych regionach Azji i Pacyfiku. Lubi ciepłe miejsca, ale dość wilgotne, także jeśli w sypialni masz nawilżacz to obok niego powinno znaleźć się też miejsce dla właśnie tego gatunku rośliny.

najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Fikus

Słoneczne wnętrze pomoże mu szybciej rosnąć. Pięknie udekoruje sypialnię z dużym oknem, przez które w ciągu dnia wpada dużo słońca. Jego błyszczące liście staną się eleganckim dodatkiem do aranżacji.

Palma areka

Uwielbiana przez projektantów wnętrz, ponieważ doskonale prezentuje się we wnętrzach, nadając im tropikalnego wyglądu. Oprócz tego, że pięknie wygląda to świetnie nawilża powietrze. Powinna być w domu każdego alergika, ponieważ pozytywnie wpływa na zatoki i układ oddechowy. Lubi miejsca słoneczne, regularne podlewanie i zraszanie liści.

Zielistka

Lubi słoneczne miejsca, ale dobrze się sprawdzi również w ciemniejszych sypialniach - liście przybiorą wtedy nieco inny odcień. Ma piękne jasne liście, które doskonale prezentują się na otwartej przestrzeni, także postawiona w doniczce z nóżkami rozświetli przestrzeń. A do tego jest bardzo łatwa w pielęgnacji.

Paproć

Skuteczny neutralizator toksyn, bardzo dobrze radzi sobie z czyszczeniem powietrza z ksylenu, formaldehydu i trójchloroetylenu. Prosta w uprawie roślina, która najlepiej będzie rosła w miejscach półcienistych.

najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Kwiaty cieniolubne do sypialni

Sansewieria

Kwiat niezniszczalny, jak przyszło o nim mówić. Jedna z tych roślin, która nie wymaga częstej pielęgnacji i podlewania. Lubi miejsca słoneczne i dobrze znosi suche powietrze, ale rośnie równie dobrze w ciemniejszych miejscach. Dlatego jeśli sypialnia jest mało nasłoneczniona to warto właśnie postawić w niej sansewierię.

Skrzydłokwiat

Bardzo dobrze nawilża powietrze! Pochodzi z rejonów wilgotnych Ameryki Środkowej i Południowej zatem miejsca chłodniejsze i ciemne będą dla niej idealne. Przy dużej ilości światła jej liście będą blednąć.

Kaktus bożonarodzeniowy (grudnik)

Lubi brać udział w parapetowych aranżacjach, ale w zimie najlepiej czuje się w chłodniejszych temperaturach. Pięknie kwitnie w okresie zimowych, dlatego warto go mieć w sypialni, aby dodać do niej odrobiny koloru.

Bluszcz

Idealnie nadają się do chłodnych sypialni, ale będzie też dobrze rosnąć w cieplejszych miejscach. Bluszcz usuwa z powietrza, takie substancje szkodliwe jak np. benzen, ksylen, toluen czy trichloroetan.

Filodendron

Lubi cień, ale gardzi zimnem. Lubi jak jest ciepło, ale nie za sucho. W sypialni może stać w cieniu, ale z dala od przeciągów i kaloryferów, w przeciwnym razie straci swoje piękne zielone ubarwienie.

kwiaty do sypialni

Aranżacja kwiatów w sypialni

Teraz jak już wiemy, które kwiaty nadają się do sypialni warto postarać się również o wyeksponowanie ich walorów dekoracyjnych. Rośliny większych rozmiarów stawiajmy tylko w przestronnych sypialniach, w mniejszych pomieszczeniach najlepiej postawić 1-2 roślin. Warto wstawić je w dekoracyjne doniczki, które współgrają ze stylistyką całej przestrzeni. W boho sypialniach oczyszczające rośliny będę doskonale prezentować się w donicach z wikliny bądź trawy morskiej i juty, a w nowoczesnych i loft projektach ich zielone liście uatrakcyjnią donice z profili metalowych i betonu. Warto je również powiesić na ścianach! Obok roślin fantastycznie będzie wyglądać lustro dekoracyjne bądź obraz szklany z motywem natury.

Czytaj także:
07.12.2022

Jak urządzić kącik zabaw dla dziecka?

Dzieci potrzebują przestrzeni do odkrywania i rozwoju, a czas na zabawę jest ważną częścią ich dnia. Chcesz, aby Twoje dzieci miały miejsce, w którym mogą biegać i po prostu być sobą? Zobacz nasze pomysły na stworzenie wyjątkowego kącika zabaw w domu.

więcej
02.11.2022

Sypialnia w stylu glamour - sposoby na zaprojektowanie luksusowej przestrzeni

Sypialnia to jedyne pomieszczenie w domu, które zwykle kojarzy się z relaksem i wygodą. To przestrzeń odosobnienia od zgiełku naszej codzienności, dlatego bardzo ważne jest, aby była zaprojektowana zgodnie z naszym gustem. Przygotowaliśmy mały poradnik, jak zaprojektować sypialnię w stylu glamour, specjalnie na miłośników tej wyrafinowanej estetyki.

więcej
13.09.2022

Urządzamy pokój chłopca - aranżacje, inspiracje, pomysły

Wiemy, że projektowanie pokoju chłopca to wyzwanie dla wielu rodziców! Jest wiele rzeczy do rozważenia: jaki kolor powinny mieć ściany? Jaka powinna być pościel? Jakie powinny być zasłony? W naszym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące pokoju chłopca oraz dowiesz się, o czym warto pamiętać podczas planowania nowego wystroju przestrzeni dla dzieci.

więcej
05.08.2022

Jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy - wskazówki na rozciągnięcie przestrzeni

Dobra wiadomość jest taka, że optyczne powiększenie przestrzeni jest o wiele prostsze niż myślisz!. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do umiejętnego posłużenia się skalą, światłem i dodatkami. Pokażemy Ci kilka trików, które warto zastosować w pokoju, aby wyglądał na przestronniejszy.

więcej