WallMuralia Blog

Jak zamontować panele szklane w kuchni?

Jak zamontować panele szklane w kuchni?

Płytki ceramiczne zawsze były dobrym sposobem na zwiększenie estetyki kuchennych ścian. Przy tym były bardzo funkcjonalne. Dziś ich rolę przejmują panele szklaneWytrzymałe na zarysowania, szoki termiczne oraz wysokie temperatury, łatwe również do wyczyszczenia, są idealną alternatywą dla zwykłych, pomalowanych ścian. Samo szkło wygląda już bardzo ładnie nad kuchennym blatem, ale istnieją też różne wzory czy nadruki, które jeszcze bardziej urozmaicą przestrzeń i będą częścią wyjątkowego, niepowtarzalnego designu. Przy tym są łatwe w montażu i szeroko dostępne. To doskonały wybór do nowoczesnego domu z klasą!

Zakup szklanych paneli

Łatwo odpowiedzieć na pytanie, gdzie kupić panele szklane. Znajdą się one bowiem w ofercie każdego większego sklepu budowlanego. Znaleźć tam można raczej typowe wzory i kolory, a dostępne panele mają często standardowe wymiary. Nieco inaczej wygląda to w sklepach internetowych. W zamówieniach składanych drogą elektroniczną można skorzystać z możliwości personalizacji produktu. Docinanie na wymiar i kolorowe nadruki dostępne są niemal w każdym serwisie w bardzo przystępnej cenie. A ile kosztują panele szklane do kuchni? Od dwustu złotych aż do kwot powyżej tysiąca ośmiuset złotych za metr kwadratowy, w zależności od miejsca zakupu i rodzaju paneli. Najniższe ceny dotyczą standardowych modeli o nieskomplikowanych wzorach. Przy nadruku i docinaniu na wymiar koszt rośnie do około trzystu pięćdziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Udany zakup, czyli nad czym się pochylić

Aby cieszyć się pięknymi i wytrzymałymi panelami, warto zwrócić uwagę parametry szkła, które zostało w nich zastosowane. Na kuchennej ścianie najlepiej sprawdzi się szkło hartowane. Większość sprzedawców oferuje właśnie tego typu panele. W celu upewnienia się, można poprosić o odpowiedni certyfikat. Dostępne są również panele ze szkłem typu float, optiwhite oraz wiele innych. Najbardziej widoczne różnice to kolor szkła. Jedno przybiera zielonkawy odcień, inne będzie przezroczyste, a kolejne mlecznobiałe. Zawsze należy też się upewnić, jakie zastosowanie ma dany typ szkła, ponieważ różnią się one pod względem odporności na szok termiczny czy wytrzymałości na wysokie temperatury.

modne panele szkalne do kuchni

Jak zamontować panele szklane w kuchni?

Przed zamontowaniem należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Stosuje się przyklejanie paneli do płytek ceramicznych, natomiast farbę ze ściany powinno się całkowicie usunąć. W starszych mieszkaniach, w czasie remontu, ścianę należy odtłuścić, w nowych zaś – odpylić. Ściana powinna też wyschnąć, aby w przyszłości nie pojawił się grzyb.

Jak układać panele szklane? Zależy to od sposobu montowania. Dostępne są trzy główne metody: przyklejanie, stosowanie uchwytów przykręcanych do ściany oraz mocowanie z pomocą szyn. Pierwsza metoda jest najprostsza, a przez to najbardziej popularna. Dwie kolejne znajdują zastosowanie, gdy za panelami poprowadzona jest jakaś instalacja (wodna, elektryczna) lub zostanie tam zamontowanie dodatkowe oświetlenie led.

Jak przykleić panele szklane?

Przyklejanie paneli jest najczęściej stosowaną metodą montażu paneli. Jest to na tyle prosty sposób, że każdy, kto posiada nieco wprawy, może zrobić to samodzielnie. Koszt montażu jest w tym przypadku też najniższy. Ważne jednak by wiedzieć, jaki klej wybrać do paneli szklanych. Powinien być bezrozpuszczalnikowy, przeznaczony specjalnie do luster i różnego rodzaju szkła. Oprócz tego przyda się również zapas krzyżyków glazurniczych.

panele szkalne do kuchni

W czasie kładzenia paneli szklanych należy pamiętać o szparach technologicznych. Jest to niewielka, kilkumilimetrowa odległość, jaką trzeba zachować między krawędzią paneli a wiszącymi powyżej meblami lub blatem znajdującym się poniżej. Wystarczy bowiem, by z czasem szafka nieco się obniżyła, a panele mogą ulec zniszczeniu. Przesunięcie się krawędzi mebli jest naturalnym procesem związanym z zużyciem pewnych elementów mocowania, choć są to na tyle małe różnice, że w normalnych warunkach tego nie można zauważyć. W przypadku szczeliny technologicznej nad blatem zakrywa się ją bezbarwnym silikonem, który z czasem może ulegać uszkodzeniu i zabrudzeniu.

Jak przykręcić panele szklane?

Dość często spotykany jest też drugi możliwy sposób montażu paneli szklanych. Stosuje się tu przykręcane do ściany uchwyty lub szyny, do których następnie montowane są panele. W tym przypadku powstaje dystans między panelami a ścianą o wielkości od półtora do siedmiu centymetrów. Choć zabiera to część dostępnej przestrzeni, to umożliwia poprowadzenie różnych instalacji pod panelami. Ciekawym pomysłem jest ułożenie oświetlenia ledowego, które można ustawiać na różne kolory. Daje to ładny efekt wizualny.

Warto zwrócić uwagę na trudność montażu gniazdek. Należy pamiętać też, że przy przykręcaniu panele są podparte punktowo i łatwiej można je uszkodzić, ale nie powinno spowodować to odpadnięcia zniszczonego panelu. Pękniecie prowadzi do powstania "pajączka", ale panel pozostanie cały aż do czasu wymiany.


Powiązane artykuły:

JAKIE DEKORACJE ŚCIENNE SPRAWDZĄ SIĘ W TWOJEJ KUCHNI?

ZALETY SZKŁA ZAMIAST PŁYTEK W KUCHNI, CZYLI SZKLANE PANELE

NAJCZĘŚCIEJ POMIJANE MIEJSCA W KUCHNI, KTÓRE WARTO UDEKOROWAĆ

Czytaj także:
08.07.2021

Jak modnie urządzić przedpokój - aranżacje i inspiracje, które zachęcą Cię do zmian!

Korytarz to wizytówka całego domu. To pierwsze pomieszczenie, które widzą goście, dlatego bardzo ważne jest, aby było one zaprojektowane nie tylko funkcjonalnie, ale również reprezentacyjnie. Przedpokój ma być stylowym wstępem do całego domu.

więcej
15.06.2021

Jak urządzić pokój dziecka?

Urządzanie pokoju dziecięcego to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zadbać, by był on jednocześnie atrakcyjny i w pełni funkcjonalny. Niezależnie, czy pokój będzie należał do chłopca, czy dziewczynki, ważne jest, aby przestrzeń pobudzała wyobraźnię oraz pozwalała rozwijać się zarówno maluchowi, jak i dziecku w wieku szkolnym.

więcej
18.05.2021

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim? Sprawdź i zainspiruj się do zmian

Marzysz o wnętrzu zachowanym w duchu prostoty i komfortu prowincji? Chcesz, aby Twój dom odzwierciedlał wiejskie uroki życia oraz estetykę i elegancję francuskiego domu? Pokażemy Ci, jak urządzić salon, aby można było w nim poczuć odrobinę malowniczego prowansalskiego stylu.

więcej
14.04.2021

Ozdób swoje wnętrze za pomocą naklejek - najpopularniejsze motywy

Naklejki na ścianę to nie tylko oryginalna dekoracja pokoju dziecka. Dziś dzięki naklejkom Twoje meble mogą zyskać drugie życie. Jakie naklejki wybrać? Jakie wzory są modne w tym sezonie? Które naklejki wybrać do sypialni, a które do pokoju dziecięcego?

więcej