WallMuralia Blog

Jak wybrać fototapetę na drzwi do małych pomieszczeń?

Aranżacja niewielkiego pomieszczenia to duże wyzwanie. Zarówno wybór mebli, dodatków, jak i fototapety na drzwi powinien być starannie przemyślany. Chodzi o to, aby przede wszystkim nie zagracić małego pokoju przy jednoczenym optycznym powiększeniu przestrzeni. Z pomocą przychodzą okleiny na drzwi z efektem przestrzennym. Często bowiem wszystkie ściany są zagospodarowane i nie ma możliwości przyklejenia plakatu lub zawieszenia obrazu, dlatego dekoracja drzwi jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

Okleina na drzwi – potęga koloru

Wybierając fototapetę na drzwi do małego pomieszczenia, pamiętaj, żeby z jednej strony była kolorystycznie dopasowana do stylu wnętrza, a z drugiej nie była nudna. Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory powiększają przestrzeń, a ciemne – pomniejszają. Warto więc postawić na naklejkę, która przedstawia niebo, słońce lub naturę.

Dobrym przykładem jest okleina na drzwi z motywem miasta, na której widać uliczkę skąpaną w promieniach słonecznych lub z górskim krajobrazem z błękitnym niebem w tle. Wizualna korekta proporcji pomieszczenia za pomocą jasnych barw i efektu przestrzennego to prosty i stylowy sposób na podarowanie drugiego życia małemu pokojowi.

Coś dla miłośników ciemnych kolorów

Jeśli chcesz wybrać fototapetę na drzwi do małego pomieszczenia, a jesteś fanem ciemnych aranżacji, wcale nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich upodobań. Aby jednak uniknąć przytłaczającego efektu, wybierz naklejkę przedstawiającą zachód słońca albo czarno-białą okleinę na drzwi z efektem przestrzennym, na przykład mostem i morzem w tle lub z wizerunkiem miasta wieczorową porą.

Cechy odpowiedniej fototapety na drzwi do małych pomieszczeń

W małych pokojach najlepiej sprawdzają się naklejki o orientacji pionowej. Drzwi niejako wymuszają taki rodzaj okleiny, jednak warto o tym pamiętać, wybierając także inne dodatki. Dobra będzie także fototapeta na drzwi przedstawiająca pejzaż – miasta, gór, łąki, lasu. Im bardziej rozległy krajobraz, tym przestrzeń wyda się większa. Efekt głębi osiągniemy także, stawiając na naklejki przedstawiające schody, uliczki i mosty. Widząc dal, ma się wrażenie rozległej perspektywy, nawet jeśli pokój jest mały. Trójwymiarowość tworzą również tunele, korytarze, przepaście i widoki "z lotu ptaka".

Gdzie najlepiej sprawdzają się okleiny na drzwi?

Z niewielką przestrzenią najczęściej borykają się osoby mieszkające w bloku, jednak i w domku jednorodzinnym może znaleźć się jakiś niewielki pokój. Okleina na drzwi z motywem lasu lub gór będzie się doskonale prezentować w gabinecie. Idealnie wpisze się w przestrzeń pracy i nauki, a zielony kolor pomoże się wyciszyć i skupić. Miejska panorama to dobry wybór do niewielkiego salonu i pokoju dziennego.

Kolorowa fototapeta na drzwi z efektem przestrzennym będzie świetnie pasować także do pokoju dziecięcego, a naklejka przedstawiająca zachód słońca to absolutne must have do małej sypialni. Tak naprawdę, dobierając ten element dekoracyjny ze smakiem, możesz go wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Najważniejsze, aby pasował do stylu wnętrza i nie przytłaczał zamiast powiększać przestrzeń.

Zobacz też: NAJMODNIEJSZE TRENDY WYSTROJU WNĘTRZ W 2020

Czytaj także: