Jak urządzić kącik zabaw dla dziecka?

Jak urządzić kącik zabaw dla dziecka?

Dzieci potrzebują przestrzeni do odkrywania i rozwoju, a czas na zabawę jest ważną częścią ich dnia. Chcesz, aby Twoje dzieci miały miejsce, w którym mogą biegać i po prostu być sobą? Zobacz nasze pomysły na stworzenie wyjątkowego kącika zabaw w domu.

Kącik zabaw w pokoju dziecięcym

Kącik zabaw to ważny element pokoju dziecka. Jest miejscem, w którym dziecko może czuć się swobodnie i bawić się bez oceniania. Jest to również miejsce, w którym może wchodzić w towarzyskie interakcje z innymi dziećmi. Kącik zabaw nie powinien jednak ograniczać się tylko do gier i zabawek. Powinien się również opierać na kolorach i kształtach, które pomogą dziecku rozwinąć kreatywność. Im więcej wrażeń sensorycznych, tym lepiej!

dekoracje do pokju chłopca

Ze wszystkich pomieszczeń w domu, kącik zabaw dla dzieci będzie zdecydowanie najbardziej zabawny. Jest wiele możliwości w zakresie dekoracji i przechowywania, które pomogą stworzyć inspirujące miejsce dla dzieci.

Poniżej kilka pomysłów na dekorację pokoju zabaw:

  • Meble/regały z miejscem do przechowywania, czyli podstawowe wyposażenie dziecięcego kącika zabaw. To z nich dziecko będzie wyjmować swoje zabawki, w nich chować skarby czy też stawiać ulubione książki.

  • Stoły i krzesła - przydadzą się do projektu idealnej przestrzeni artystycznej, w której dziecko będzie mogło tworzyć swoje wyjątkowe prace plastyczne, zagrać w ulubioną grę planszową bądź ułożyć klocki. Jeśli wnętrze jest małe, dobrym pomysłem będzie zakup krzesła z dodatkową skrzynią do przechowywania materiałów. Małe dziecko będzie cieszyć się z małego krzesełka i stoliczka, natomiast starsze dziecko, które poświęca już więcej czasu na tworzenie swoich pracy, na pewno będzie chciało mieć już swoje własne biurko i wygodne krzesło.

  • Dywaniki, poduszki i koce - w przypadku dywanu warto kupić taki, który łatwo się czyści - proponujemy np. dywany z krótkim włosiem albo dywan winylowy, który łatwo umyć wilgotną szmatką. Poduszki i koce wełniane bądź polarowe idealnie nadadzą się do zagospodarowania kącika dla małego czytelnika.

urządzamy pokój dla chłopca

  • Dodatkowe dekoracje - ściany nad regałem będą doskonałym miejscem na stworzenie galerii ściennej z wyjątkowymi obrazami. Młodsze dzieci zachwycą się obrazami z postaciami z bajek, starszym dzieciom do gustu przypadną obrazy z układem słonecznym bądź ze zwierzętami. W naszej kategorii obrazy na płótnie, a na pewno znajdzie się wzór, który doskonale dopasuje się do takiej przestrzeni. Innym rozwiązaniem będą również naklejki na ścianę - umieszczone tuż nad strefą zabaw dodadzą koloru i unikatowego wzornictwa do całej przestrzeni.

  • Strefa ruchu - jeśli w pokoju jest wystarczająco miejsca na dodatkowe atrakcje to warto pokusić się o zakup drabinki gimnastycznej, trójkąta wspinaczkowego bądź deski do balansowania. Takie dodatki staja się coraz bardziej popularne w dziecięcych pokojach!

Kącik dla dziecka w salonie

Kącik zabaw w salonie może być świetnym miejscem do spędzenia czasu przez dzieci. Zabawa zabawkami, czytanie książek, oglądanie telewizji - wszystkie te czynności są tym, co dzieci uwielbiają robić. Jest to również doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodzicami. Najlepszą rzeczą w posiadaniu kącika zabaw w salonie jest to, że jest on zawsze dostępny do użytku o każdej porze dnia!

Jak urządzić kącik zabaw dla dziecka?

Aby kącik zabaw był wygodny i bezpieczny, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • Przestrzeń musi być na tyle duża, aby dzieci mogły się swobodnie poruszać;

  • posiadać wygodne meble, takie jak miękkie fotele czy sofy, na których można usiąść i zrelaksować się po zabawie, albo mieć osobne miejsce do czytania z poduszkami i kocem;

  • powinien się w nim znajdować osobny regał na zabawki dla dzieci bądź specjalne kosze i kolorowe pudła, w których dziecko będzie mogło po zabawie chować swoje skarby i zachować większy porządek. Świetnym pomysłem jest kombinacja takich dodatków z kolorystyką całego salonu (jeśli salon zachowany jest w stylu boho to warto zabawki pochować do wiklinowych koszy, natomiast jeśli salon zaaranżowany jest w loftowym duchu to doskonale sprawdzą się duże pudła zrobione z naturalnego, ciemnego drewna);

  • warto zadbać, aby dziecko miało w swoim kąciku zabaw wygodną przestrzeń na podłodze - miękki dywan bądź piankowe puzzle sprawią, że dziecko będzie mogło spokojnie bawić się na panelach bądź płytkach.

Zabezpieczenie dziecięcego miejsca do zabaw

Bez względu na miejsce, w którym dziecko będzie posiadało swój kącik zabaw, bardzo ważne będzie odpowiednie zabezpieczenie takiej przestrzeni. Dziecko musi mieć szansę na odkrywanie swojego otoczenia, a rodzice pewność, że nie zrobi sobie w nim krzywdy. W przypadku małych dzieci należy pamiętać, aby zabezpieczyć kontakty, schować wystające kable oraz niebezpieczne przedmioty jak np. nożyczki czy noże. Warto również przymocować do ściany szafki bądź regały, w których dzieci trzymają swoje ulubione zabawki.

naklejki ścienne do pokoju dziecka

Urządzenie kącika zabaw - ponieś wodze fantazji!

Pomysłów na urządzenie przestrzeni do zabaw dla dzieci jest całe mnóstwo! Warto stworzyć miejsce, które jest uzupełnione o niekonwencjonalne wzory, kolory i kształty. Jedno jest pewne, podczas aranżacji kącika otwórz się na kreatywne rozwiązania, które pozwolą przenieść się do świata fantazji nie tylko dziecku, ale i Tobie.

Czytaj także:
02.11.2022

Sypialnia w stylu glamour - sposoby na zaprojektowanie luksusowej przestrzeni

Sypialnia to jedyne pomieszczenie w domu, które zwykle kojarzy się z relaksem i wygodą. To przestrzeń odosobnienia od zgiełku naszej codzienności, dlatego bardzo ważne jest, aby była zaprojektowana zgodnie z naszym gustem. Przygotowaliśmy mały poradnik, jak zaprojektować sypialnię w stylu glamour, specjalnie na miłośników tej wyrafinowanej estetyki.

więcej
14.10.2022

Kwiaty do sypialni - najlepsze rośliny oczyszczające powietrze i zapewniające zdrowy sen

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu i nabieramy sił. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaprojektować ją tak, aby zapewniła nam spokojny, zdrowy sen. Rośliny oczyszczające to świetny sposób na poprawę jakości powietrza w sypialni, a co za tym idzie ogólną atmosferę pomieszczenia.

więcej
13.09.2022

Urządzamy pokój chłopca - aranżacje, inspiracje, pomysły

Wiemy, że projektowanie pokoju chłopca to wyzwanie dla wielu rodziców! Jest wiele rzeczy do rozważenia: jaki kolor powinny mieć ściany? Jaka powinna być pościel? Jakie powinny być zasłony? W naszym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące pokoju chłopca oraz dowiesz się, o czym warto pamiętać podczas planowania nowego wystroju przestrzeni dla dzieci.

więcej
05.08.2022

Jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy - wskazówki na rozciągnięcie przestrzeni

Dobra wiadomość jest taka, że optyczne powiększenie przestrzeni jest o wiele prostsze niż myślisz!. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do umiejętnego posłużenia się skalą, światłem i dodatkami. Pokażemy Ci kilka trików, które warto zastosować w pokoju, aby wyglądał na przestronniejszy.

więcej