Jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy - wskazówki na rozciągnięcie przestrzeni

Jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy - wskazówki na rozciągnięcie przestrzeni

Dobra wiadomość jest taka, że optyczne powiększenie przestrzeni jest o wiele prostsze niż myślisz!. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do umiejętnego posłużenia się skalą, światłem i dodatkami. Pokażemy Ci kilka trików, które warto zastosować w pokoju, aby wyglądał na przestronniejszy.

Kolor idealny do małych pomieszczeń

Warto wiedzieć, że biel wspaniale odbija światło! Sprawia, że przestrzeń jest przewiewna i lekka. Pomalowanie ścian i sufitu odcieniami bieli jeszcze bardziej spotęguje efekt przestronności. Biel sprawia, że pomieszczenie wygląda na prostsze, podkreślając tym samym jego układ i detale.

Surowość bieli można w bardzo prosty sposób przełamać, dlatego nie obawiaj się, że Twój dom będzie wyglądać na zimny. Połącz ją z elementami ocieplającymi wygląd, jak np. drewno i miękkie i delikatne tekstylia.

Jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy

Powiększanie małego pokoju za pomocą oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie może mieć ogromny wpływ na wygląd przestrzeni. Naturalne światło jest zawsze najlepsze, ale nie zawsze jest dostępne. Jeśli szukasz sposobów na powiększenie swojego pokoju, możesz wykorzystać sztuczne oświetlenie na swoją korzyść. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  • Użyj oświetlenia wpuszczanego do sufitu i szynowego do ścian, aby w każdym zakątku pomieszczenia było dużo światła.

  • Umieść światła na wysokości oczu, aby nie tworzyły cieni ani odblasków.

  • Zainstaluj ściemniacze, aby móc kontrolować, jasność świateł w dowolnym momencie.

  • Używaj lamp oświetlających do góry, aby stworzyć przytulną atmosferę z miękkim, rozproszonym światłem.

Meble wielofunkcyjne - co wziąć pod uwagę kupując je do małego domu

Wiele małych przestrzeni nie jest zaprojektowanych z myślą o przechowywaniu. Meble stają się więc problemem. Z tego powodu powstaje coraz więcej wielofunkcyjnych mebli, które mają na celu walkę z brakiem miejsca, a tym samym działają na korzyść powiększenia powierzchni.

Najlepsze meble wielofunkcyjne do małych przestrzeni obejmują takie elementy jak: kombinacje narożnych biurek i sof; sofy, które służą jako kanapy i łóżka; półki, które mają również miejsce do siedzenia itp.

Jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy

Jeśli masz mały pokój z ograniczonym naturalnym światłem, rozważ meble w kolorze białym lub szarym. Tego typu kolory będą bardziej rzucać się w oczy w przestrzeni i będą odbijać więcej światła w pomieszczeniu.

Jak powiesić obrazy ścienne w pokoju, aby wyglądał na większy niż jest w rzeczywistości?

Obraz ścienny to świetny sposób na sprawienie, by pokój wydawał się bardziej przestronny. Oprócz tego będzie doskonałym centralnym punktem w pomieszczeniu i pomoże stworzyć przyjazną atmosferę.

Aby uzyskać jak najwięcej z wykorzystania obrazów, należy je powiesić wyżej na ścianie - bliżej sufitu. Dodanie ładnego obrazu lub płótna sprawi to, że pokój będzie sprawiał wrażenie nieco wyższego i bardziej przestronniejszego. Podobnie pionowe zawieszenie galerii może sugerować wyższy sufit. Należy unikać umieszczania zbyt wielu dużych obrazów w jednym obszarze, ponieważ sprawi to, że przestrzeń będzie mniejsza i o wile bardziej zagracona.

Jak sprawić, by mały pokój wyglądał na większy

Dodatki, o których nie można zapomnieć!

  • W małych przestrzeniach warto powiesić lustra! Nie tylko wspaniale odbijają światło, ale także i widok, tym samym sugerując, że pomieszczenie jest o wiele dłuższe i otwarte.

  • Małe wnętrza nie lubią ciężkich materiałów i tkanin. Zainwestuj w lekkie dodatki, które wprowadzą odrobinę przewiewności do Twojego domu. Zrezygnuj z firan i powieś w oknie np. rolety, żaluzje, albo plisy.

  • Podłogi warto pokryć panelami, które optycznie wydłużą pomieszczenie. Nie nakładaj na nie już dywanów. A jeśli tak to niech będą proste i minimalistyczne.

W małych pomieszczeniach chodzi o dobre zorganizowanie. Im więcej elementów oraz wzorów masz w pokoju tym bardziej będzie wyglądał przytłoczony. Zatem unikaj dużej ilości drobiazgów, trzymaj się jasnych kolorów i skoncentruj się na świetle.

Czytaj także:
05.09.2023

Co na ścianę zamiast farby? Pomysły i inspiracje na kreatywne wykończenie ściany

Czy jesteś zmęczony tymi samymi starymi pomalowanymi ścianami w swoim domu? Może szukasz świeżych pomysłów, aby nadać swojej przestrzeni osobisty charakter, nie decydując się na nowy kolor farby. Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule przyjrzymy się fantastycznym alternatywom dla tradycyjnego malowania ścian, które tchną nowe życie w Twoje pokoje.

więcej
01.08.2023

Styl Japandi - idealne połączenie japońskiego i skandynawskiego designu we wnętrzach

Czerpiąc inspirację z minimalistycznego i inspirowanego naturą etosu skandynawskiego designu oraz spokojnego i uważnego podejścia japońskiej estetyki, styl Japandi stał się odświeżającym i poszukiwanym wyborem w aranżacji wnętrz. Zawiera w sobie ponadczasową elegancję i subtelne piękno obu kultur, tworząc naprawdę wyjątkową i czarującą atmosferę.

więcej
03.07.2023

Biophilic design w twoim domu — wprowadzanie natury do wnętrza

W dzisiejszym szybkim i napędzanym technologią świecie, znalezienie sposobów na ponowne połączenie się z naturą staje się coraz ważniejsze. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest biophilic design, koncepcja, która wprowadza elementy natury do domu, tworząc harmonijną i odmładzającą przestrzeń życiową. 

więcej
01.06.2023

Ciekawe pomysły na ścianę w salonie

Salon to serce domu, w którym spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, aby się zrelaksować i odprężyć. Konieczne jest stworzenie ciepłej i zachęcającej atmosfery, która odzwierciedla Twój osobisty styl. Jednym z obszarów, o którym nie można zapomnieć podczas projektowania wnętrz, jest ściana.

więcej