WallMuralia Blog

Jak rozmieścić obrazy na ścianie?

Jak rozmieścić obrazy na ścianie

Wystrój wnętrz to prawdziwa sztuka. Każde pomieszczenie rządzi się swoimi prawami. Warto jednak urządzać poszczególne pokoje w ogólnie spójnej koncepcji dla całego mieszkania. Wybór podłóg, mebli, koloru ścian czy dekoracji stanowi niemałe wyzwanie. Dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy wskazać przydatne porady na temat tego jak rozmieścić obrazy na ścianie. W końcu, decydując się na dekorację ścian, nie wystarczy tylko dobrać same obrazy, ale również odpowiednio je rozplanować względem dotychczasowej aranżacji domu.

Obrazy ścienne – charakterystyka

Zacznijmy zatem od charakterystyki samych obrazów. Już od dawna nasze ściany zdobią nie tylko tradycyjne obrazy na płótnie, nawiązujące do złotych czasów malarstwa, ale także obrazy na szkle oraz obrazy na akrylu.

Dlaczego są to istotne informacje? Ponieważ, dekorując mieszkanie lub biuro, powinniśmy kierować się zasadą spójności stylistycznej – to najbezpieczniejsza taktyka, która z pewnością zapewni estetyczny efekt. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego wrażenia chaosu i przypadkowości, a zyskamy jednolitą i przemyślaną koncepcję. Zatem najlepiej zdecyduj się na jedną wybraną formę obrazów w danym pomieszczeniu.

Obrazy ścienne

Jak dobrać obrazy do mieszkania?

Każde pomieszczenie jest inne, dlatego wybierając obrazy do poszczególnych wnętrz, powinniśmy kierować się osobnymi kryteriami. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na panującą w pokoju kolorystykę i styl. W minimalistycznych, stonowanych wnętrzach dobrze sprawdzą się krzykliwe abstrakcje, na szkle lub akrylu, które ożywią nasz dom i dodadzą mu więcej dynamiki. Natomiast w tradycyjnie urządzonych mieszkaniach idealne okażą się obrazy na płótnie canvas, najlepiej z majestatycznym pejzażem czy martwą naturą. Dobierając obrazy, powinniśmy zwrócić uwagę również na kolor mebli czy ścian, z którymi nasze małe dzieła sztuki mogą ciekawie korespondować – albo pozostając w podobnej tonacji, albo wręcz przeciwnie – diametralnie ją przełamując.

Również warto zwrócić uwagę na funkcjonalność dekoracji ściennych. W kuchni czy w łazience, czyli w miejscach, gdzie łatwo o zachlapania czy wilgoć, najlepiej jest zawiesić obrazy na szkle lub akrylu, które z łatwością możemy przetrzeć oraz które są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Dlatego obrazy na płótnie lepiej sprawdzą się w salonie lub sypialni. Podobnie tematyka bezpośrednio łączy się z charakterem wnętrza.

W kuchni najpopularniejsze są obrazy z soczystymi owocami, aromatycznymi ziarnami kawy czy wonnymi ziołami. Takie kolorowe fotoobrazy wyjątkowo silnie działają na zmysły, pobudzając nasz apetyt. W sypialni warto zaś stworzyć intymny klimat, wykorzystując w tym celu nastrojowe zdjęcia miast nocą czy czarno-białe romantyczne fotografie. Natomiast w salonie dużą popularnością cieszą się fotografie rodzinne, przechowujące cenne wspomnienia i wywołujące pozytywne emocje.

Jak zawiesić obrazy na ścianie?

Istnieją różne formy zawieszania obrazów na ścianie. Można zawiesić obrazy na lince, można wieszać je bez dziur i gwoździ, czyli zastosować cieszące się coraz większą popularnością obrazy wieszane na rzepy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego hałasu i bałaganu, które towarzyszą wierceniu w ścianie. To praktyczne i wygodne zastosowanie, które warto wykorzystać w swoim domu.

Kompozycje ścienne z obrazów

Kompozycje ścienne z obrazów

Technik i szkół rozmieszczania obrazów na ścianie jest sporo. Postaramy się scharakteryzować te najmodniejsze, które z powodzeniem możesz zastosować we własnych wnętrzach:

  • obrazy w jednej linii – stwórz uporządkowaną galerię obrazów, które wspólnie będą tworzyły jedną prostą linię. Możesz je ułożyć pionowo, poziomo lub po skosie – inwencja twórcza należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, żeby uwzględnić przy tym kształt swojego pokoju oraz dostępność miejsca na ścianie. W takiej konfiguracji najpopularniejsze są tryptyki;

  • chmura obrazów różnych wielkości – ta taktyka wieszania obrazów ciekawie się sprawdza zwłaszcza, gdy chcemy powiesić kilka obrazów o tej samej tematyce na jednej dużej ścianie. Wówczas możemy wykorzystać zdjęcia rodzinne lub fotografie natury i złożyć zamówienie w różnych formatach. Ważne, żeby odległości między obrazami były mniej więcej równe, a także by dzieła sztuki wisiały na różnych wysokościach;

  • jeden duży obraz wystarczy – jeśli masz do dyspozycji dużą centralną ścianę, np. nad kominkiem lub nad łóżkiem w sypialni, warto zdecydować się na jeden obraz sporych rozmiarów. Nie dodawaj wówczas mniejszych obrazków po bokach, ponieważ uzyskasz efekt przesycenia.

Oczywiście to tylko jedne z wielu możliwych technik komponowania modnych dekoracji ściennych. Warto przy tym zdać się na swoje poczucie smaku i rozwiesić obrazy tak, żeby przede wszystkim to nam się podobało. Gwarantujemy, że ściany staną się główną ozdobą naszego domu.


 Powiązane artykuły

OBRAZY DRUKOWANE NA PŁÓTNIE IDEALNE DLA KLASYCZNYCH WNĘTRZ

OBRAZY NA PŁÓTNIE - DRUKOWANE DEKORACJE

Czytaj także: