Biophilic design w twoim domu — wprowadzanie natury do wnętrza

Biophilic design w twoim domu — wprowadzanie natury do wnętrza

W dzisiejszym szybkim i napędzanym technologią świecie, znalezienie sposobów na ponowne połączenie się z naturą staje się coraz ważniejsze. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest biophilic design, koncepcja, która wprowadza elementy natury do domu, tworząc harmonijną i odmładzającą przestrzeń życiową. W tym wpisie na blogu odkryjemy cuda biophilic design i dowiemy się, jak przekształcić swój dom w oazę spokoju.

Czym jest design biofiliczny?

Biophilic design to podejście, które ma na celu włączenie naturalnych elementów do zbudowanego środowiska, wspierając głębokie połączenie z naturą. Wykracza poza zwykłe dodanie kilku roślin domowych lub otwarcie okna na świeże powietrze. Biophilic design ma na celu naśladowanie wzorów, tekstur, kolorów, a nawet dźwięków natury, tworząc płynną integrację między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną.

Naturalne projektowanie - jak wprowadzić do domu?

Stworzenie biofilnego domu jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

 • Otwórz swoją przestrzeń na jak najwięcej naturalnego światła. Zdejmij ciężkie zasłony i zastosuj przezroczyste tkaniny lub rolety, które przepuszczają światło słoneczne. Naturalne światło nie tylko poprawia estetykę domu, ale także ma wiele korzyści zdrowotnych.

 • Wprowadź rośliny do każdego pomieszczenia, od małych roślin doniczkowych na półkach po wiszące donice lub pionowe ogrody. Wybierz różne gatunki roślin, aby stworzyć zróżnicowany i tętniący życiem ogród wewnętrzny. Rośliny nie tylko dodają odrobinę naturalnego piękna, ale także poprawiają jakość powietrza i promują dobre samopoczucie.

sypialnia w stylu skandynawskim

 • Postaw na ziemiste odcienie i kolory występujące w naturze. Miękkie zielenie, ciepłe brązy, uspokajające błękity i delikatne neutralne kolory mogą wywołać kojącą i spokojną atmosferę. Rozważ użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i bambus, aby podkreślić organiczny charakter swojego domu.

 • Na ścianie powieś obrazy inspirowane naturą, np. zapierające dech w piersiach krajobrazy, ilustracje botaniczne lub sceny z życia dzikich zwierząt. Te dzieła sztuki nie tylko dodają wizualnego zainteresowania, ale także przypominają o pięknie i spokoju świata przyrody.

Biophilic design - pobudź swoje zmysły

Biophilic design przemawia do naszych zmysłów na różne sposoby:

 • Zmysł wizualny: Bodźce wizualne, takie jak naturalne światło, zieleń i malownicze widoki, tworzą poczucie spokoju i piękna.

 • Zmysł słuchowy: Włączenie naturalnych dźwięków, takich jak szum wody lub śpiew ptaków, może zwiększyć relaks i zamaskować niepożądany hałas.

 • Zmysł dotykowy: Używanie naturalnych materiałów o różnych fakturach, takich jak gładkie kamienie lub szorstkie drewno, angażuje nasz zmysł dotyku.

 • Zmysł węchu: Subtelne zapachy kwiatów, ziół lub olejków eterycznych mogą nasycić dom kojącymi i odświeżającymi zapachami.

modny salon 2023

Jakie są trzy korzyści płynące z biophilic design?

 • Lepsze samopoczucie: Udowodniono, że biophilic design zmniejsza stres, poprawia nastrój i zwiększa produktywność. Obecność natury w pomieszczeniach ma uspokajający wpływ na nasze umysły i promuje ogólne samopoczucie.

 • Lepsza jakość powietrza: Rośliny w pomieszczeniach działają jak naturalne oczyszczacze powietrza, usuwając szkodliwe toksyny i uwalniając tlen. Czystsze powietrze prowadzi do lepszego zdrowia układu oddechowego i bardziej komfortowego środowiska życia.

 • Połączenie z naturą: Wprowadzając elementy natury do swojego domu, nawiązujesz głębsze połączenie ze światem przyrody. To połączenie sprzyja poczuciu harmonii, spokoju i większego uznania dla środowiska.

 
salon w stylu boho
 
Biophilic design
 

Czy projektowanie biofilne jest drogie?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, włączenie zasad projektowania biofilnego do domu nie musi rozbić banku. Podczas gdy niektóre funkcje, takie jak żywe zielone ściany lub duże świetliki, mogą wiązać się z wyższymi kosztami, dostępnych jest wiele niedrogich opcji. Proste dodatki, takie jak rośliny doniczkowe, naturalne materiały i grafiki ścienne o tematyce przyrodniczej, mogą mieć znaczący wpływ na ogólne doświadczenie biofilii bez znacznych inwestycji finansowych.

Życie w otoczeniu zieleni i naturalnych materiałów

Zastosowanie biofilicznego designu w swoim domu może przekształcić przestrzeń życiową w sanktuarium spokoju i dobrego samopoczucia. Integrując naturalne elementy, kolory i tekstury, tworzysz środowisko, które pielęgnuje głębokie połączenie z naturą. Korzyści płynące z biophilic design są liczne, od poprawy samopoczucia i jakości powietrza po zwiększone poczucie harmonii i uznanie dla świata przyrody. Dlaczego więc nie wyruszyć w tę podróż i nie przenieść piękna natury do wnętrza?

Czytaj także:
05.09.2023

Co na ścianę zamiast farby? Pomysły i inspiracje na kreatywne wykończenie ściany

Czy jesteś zmęczony tymi samymi starymi pomalowanymi ścianami w swoim domu? Może szukasz świeżych pomysłów, aby nadać swojej przestrzeni osobisty charakter, nie decydując się na nowy kolor farby. Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule przyjrzymy się fantastycznym alternatywom dla tradycyjnego malowania ścian, które tchną nowe życie w Twoje pokoje.

więcej
01.08.2023

Styl Japandi - idealne połączenie japońskiego i skandynawskiego designu we wnętrzach

Czerpiąc inspirację z minimalistycznego i inspirowanego naturą etosu skandynawskiego designu oraz spokojnego i uważnego podejścia japońskiej estetyki, styl Japandi stał się odświeżającym i poszukiwanym wyborem w aranżacji wnętrz. Zawiera w sobie ponadczasową elegancję i subtelne piękno obu kultur, tworząc naprawdę wyjątkową i czarującą atmosferę.

więcej
01.06.2023

Ciekawe pomysły na ścianę w salonie

Salon to serce domu, w którym spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, aby się zrelaksować i odprężyć. Konieczne jest stworzenie ciepłej i zachęcającej atmosfery, która odzwierciedla Twój osobisty styl. Jednym z obszarów, o którym nie można zapomnieć podczas projektowania wnętrz, jest ściana.

więcej
11.05.2023

Jak wyczyścić obraz - odkrywamy sekrety zachowania jego piękna

Zbiegiem czasu dzieła sztuki mogą paść ofiarą nieustannego marszu kurzu, brudu i innych środowiskowych wrogów, stopniowo tracąc swój blask i urok. W tym artykule wyruszymy w podróż po świecie czyszczenia dzieł sztuki, odkrywając sekrety ożywiania i zachowania hipnotyzującego piękna naszych ukochanych dzieł.

więcej